Úti beszámoló: Szlovákia és Lengyelország

2018.04.30

1.nap: Szlovákia: Kassa és Lőcse,KASSA:

Szlovákia második legnagyobb városa, ma a róla elnevezett kerület és járás központja, katolikus érseki, és evangélikus püspöki székhely.


Szent Erzsébet-főszékesegyház: Ez Európa egyik legszebb székesegyháza. A dóm érett gótikus stílusban épült egy korábbi, Szent Erzsébetnek szentelt plébániatemplom helyén, amely 1378-ban leégett. A dóm építésének első szakasza 1380 körül kezdődött, és körülbelül 1420-ig tartott. Öthajós, bazilika típusú épületnek készült. 1461-ben épült a Mátyás-torony, a királylépcső és a szentség ház. A város ostroma idején nagy károkat szenvedett a dóm, de kijavították, és 1508-ra elkészült a szentély is. 1556-ban megint leégett. Évszázadok során katolikusok és evangélikusok kezei között vándorolt. 1775-ben újabb tűzvész volt és ezután borították be a tornyokat barokk sisakokkal.
A dóm átépítésének utolsó szakaszában kriptát építettek az északi hajó alá. 1906-ban itt helyezték örök nyugalomra II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Rákóczi József hamvait. Itt nyugszik még Esterházy Antal, Sibrik Miklós, Bercsényi Miklós és Csáky Krisztina.
Szent II. János Pál pápa: Ebben a dómban tartott miséket, itt élt. Ő volt az első szláv pápa. 1978. október 16-án választották pápává. A béke híve volt, többször felemelte szavát a háború ellen. Halála után boldoggá avatták.
Szent Jakab-templom: 1245-ben román stílusban kezdték el építeni, 100 évig épült és fokozatosan gótikus stílusú lett. Főoltára Lőcsei Pál alkotása a középkorból. Később 2 kápolnát, majd egy előcsarnokot építettek hozzá. Többször is leégett a későbbiek során. Mai tornya 1858-ban épült. Freskóit Storno Ferenc restaurálta. A Thurzó- kápolnában van eltemetve Thököly Imre és Zrínyi Ilona és egyetlen közös gyermekük is. A kápolna a sok zarándok miatt egyre kisebbnek bizonyult, így többször is bővítették; majd a lourdes-i bazilikához hasonló templom építésébe fogtak, amit 1914-ben a Sarlós Boldogasszony tiszteletére fel is szenteltek. Főoltárán az 500 éves, fából faragott kegyszobor áll.



LŐCSE: A város felett található a Mária-hegy, ami egy 13. századi zarándokhely volt. Lőcsén található a Thurzó-ház és a Szent Jakab-templom. 

Szent Jakab-templom: 1245-ben román stílusban kezdték el építeni, 100 évig épült és fokozatosan gótikus stílusú lett. Főoltára Lőcsei Pál alkotása a középkorból. Később 2 kápolnát, majd egy előcsarnokot építettek hozzá. Többször is leégett a későbbiek során. Mai tornya 1858-ban épült. Freskóit Storno Ferenc restaurálta. A Thurzó- kápolnában van eltemetve Thököly Imre és Zrínyi Ilona és egyetlen közös gyermekük is. A kápolna a sok zarándok miatt egyre kisebbnek bizonyult, így többször is bővítették; majd a lourdes-i bazilikához hasonló templom építésébe fogtak, amit 1914-ben a Sarlós Boldogasszony tiszteletére fel is szenteltek. Főoltárán az 500 éves, fából faragott kegyszobor áll.



4.nap: Lengyelország: Wieliczka és Krakkó

,, Lengyel magyar két jó barát,
együtt harcol s issza borát."
- Lengyelország története körülbelül ezer évre nyúlik vissza, mint Magyarországé.
- A lengyel- magyar barátság egyedülálló.
- Legenda: (cseh-lengyel- orosz nép)
Miroszláv ( régi uralkodó) vagyonát és területeit elosztotta 4 fiának. A legkisebbet Miroszlávot maga mellett hagyta. A három fiát pedig útnak eresztette. Egy idő után a három fiú észrevette , hogy egy sas kering a fejük felett és rászállt Lech vállára, és ő úgy döntött hogy ezen a területen marad. Így alakul ki Lengyelország. Czech balra indult Russ pedig jobbra. Czech két nap után megállt és letelepedett, így alakult meg Csehország. Russ addig ment, amíg el nem érte a Csendes-óceánt, majd letelepedett, így jött létre Oroszország.

Legenda: A lengyelek úgy döntöttek, hogy csatlakoznak Magyarországhoz. A lengyelek és a magyarok is elindultak a pápához koronáért. A pápa álmában megjelent Gabriel angyal és azt mondta, hogy adja a magyaroknak a koronát, mert nekik nagyobb szükségük van rá. 1000 körül meg is koronázták Istvánt az első magyar királyt, rá 25 évre a lengyelek is koronáztak.

WIELICZKA: Sóbánya. Ez a bánya a világ legrégibb kősóbányái közé tartozik. A sótelepek a miocén korban keletkeztek, később az Alpok felgyűrődésének során a tektonikus folyamatok eredeti keletkezési helyüktől elmozgatták. A bánya jelenleg múzeum. ( Az UNESCO világörökségi listájára is felkerült.) Lengyelország történelmi emlékhelye lett. (A bánya legrégibb része a Goryszowki akna.) Ez a világon az egyetlen bánya, melyben megszakítás nélkül folyt a kitermelés a középkortól máig. Évente mintegy egymillió turista látogatja a 64-135 méter mélyen elhelyezkedő (1-3 szint), 20 teremből álló, körülbelül 3 kilométer hosszú utat (a túra kb. 2 óra). Az utolsó szintje a Bono-szint, 375 méter mélyen fekszik. A bánya egyedülálló mikroklímával rendelkezik (nagy pára, állandó hőmérséklet és nyomás, jelentős mangán, magnézium és mésztartalma van). A 135 méter mélyen fekvő Wessel-tó termében rehabilitációs turnusokat szerveznek légúti betegségben szenvedő személyeknek.
Az első időkben a sót sólepárlással állították elő. A kősó bányászatot a 13. századtól kezdték.
Bánya részei pl.: - Kopernikusz-kamra
-Janowice-kamra
- A leégett kamra( a terem arra a tűzvészre utal ami itt pusztított.)


Szent Kinga kápolna: Itt őrzik Szent Kinga ereklyéit. Ez a világ legnagyobb földalatti temploma. 101 méter mélyen van. Padlója egységes sóból faragott lapokból áll. Sókristályokból összeállított csillárok lógnak le a mennyezetről. A kápolnát az Újszövetségből vett jelenetek díszítik (pl.: utolsó vacsora), és a több mint 100 éves betlehem. A főoltár Szent Kinga szobrát, a két mellékalak Szent József és Szent Kelemen szobrát tartalmazza. 1999-től itt látható II. János Pál pápa szobra is.

KRAKKÓ: Lengyelország 2. legnépesebb városa. Régen főváros volt, ma már Varsó átvette ezt a szerepet. Krakkó jelenleg a kis-lengyelországi vajdaság fővárosa. Az ország legnépszerűbb turisztikai vidéke. (Ez az egyetlen lengyelországi város, amely használhatja címerében a lengyel címert.)

A waweli székesegyház: A Wawel-dombon helyezkedik el. Ebben a templomban koronázták a lengyel királyokat és itt van a végső nyughelyük is. A katedrálist Szent Szaniszlónak ( a lengyelek legnagyobb szentjének) szentelték. Ide temetkezett I. Ulászlótól Erős Ágostig 19 lengyel király, de a mai napig ide temetik a krakkói püspököket is. A mai gótikus templom helyén két korábbi román katedrális állott. Építését 1020-ban kezdték. Az épület 1038-ban megsemmisült. A második székesegyházat II. Boleszláv idején kezdték építeni. A bazilika három hajós volt, két kórussal és egy Leonard kriptával.( Később néhány kápolna hozzáépült.) A katedrális 1305-ben leégett. 1320-ban itt koronázták királlyá I Ulászlót. (Ekkor még romos épület volt.) Nem sokkal később hozzákezdtek az új gótikus katedrális építéséhez. Ez a Szent Margit kápolnával kezdődött. 1364-ben az épület többi része is kész lett. Ez évben szentelte fel a templomot a gnieznói érsek Nagy Károly jelenlétében. A templomot többször kirabolták és feldúlták, a székesegyházat többször is átépítették. A 19. században restaurálták. A II. világháború alatt a németek bezárták és teljesen kifosztották, rengeteg műkincset megsemmisítettek.

Mária templom: A 13. században épült, majd a 14. században átépítették gótikus stílusban. Krakkó egyik legszebb temploma, magassága 80 méter, mely az itt található, egyedülálló fából készült szárnyas oltáráról is ismert.

Legenda: Két testvér építette a templom két tornyát . Versenyeztek, hogy melyik lesz a szebb, magasabb torony. Az egyik testvér vesztésre állt, de annyira győzni akart hogy emiatt megölte testvérét, de ezután nem sokkal saját életét is kioltotta. A kisebb tornyot tovább építették, így ma az 69 méter magas.Visztula: Rendkívül szennyezett folyó. Lengyelország leghosszabb és legfontosabb folyója, a Balti-tenger vízgyűjtőjének legnagyobb folyója. Hossza 1047 kilométer.

ZAKOPANE: A Magas- Tátra lengyel részének legfontosabb városa. Lengyelország téli központja. Délről a mészköves Tátra erdősége, északról a Gubalówka hegyvonulat zárja. Zakopane a legmagasabban fekvő város. Tengerszinttől számítva 838 méter magasan van. (Egy hatalmas lengyel piac található itt. Az ottani füstölt sajt világhíres és nagyon finom.)2.,3.,5.,6. nap: A szállásunk a szlovák határ közelében volt, egy kis faluban, Jurgówban. Nagyon szép hely, nagyszerű volt a szállás és az ételek is. (Bár a lengyelek túlságosan szeretik a krumplipürét, mert minden nap azt ettünk és kicsit unalmas volt a végére.) Ezen a négy napon csak síeltünk, fantasztikus élmény volt, egyik nap éjszaka is ki lehetett menni. Csodálatos látványt nyújtottak a havas hegyek. Rengeteget síeltünk és sok embernek sikerült megtanulnia síelni, többek között nekem is. Az egész hét nagyon tetszett, csak a sok utazás volt nagyon kimerítő; de úgy gondolom hogy érdemes oda elmenni és kipróbálni, szerintem nem fogják megbánni.

Berényi Virág

Az internet tengernyi adathoz ad hozzáférést, és mindenkinek ad lehetőséget, hogy kapcsoladba lépjen másokkal virtuálisan. Nem nehéz észrevenni, hogy az innováció és a technológiai fejlődés sok problémát is hozott magával. Megszületett például a közösségi média ami lehetővé teszi az embereknek, hogy kapcsolatba lépjenek barátaikkal egyszerűen és...

Számos problémákról beszélhetnék, amik a mindennapjaink részévé váltak, de én a két legnagyobb mentális ellenségemet választom. A zöld és sárga színű szörnyeket, amik nem mindig hagyják, hogy tisztán lássak egy-egy bizonyos helyzetet, és ezekkel majdnem, hogy nap mint nap szembe nézek.

© 2018 Worlds Collide. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el