Úti beszámoló:Nyugat-Magyarország és Ausztria

2018.01.06

Egy nyugat-magyarországi kirándulás alkalmával közelebbről megismerhettem számos csodás várost, községet és falut. A hely, ahol megszálltunk Fertőbozon volt; ami egy nagyon hangulatos kis község, és az ellátás is szuper volt.


Az első napon az utunk Zsámbék, Majkpuszta, Tata, Pannonhalma, Győr és Lébény felé vitt. Zsámbékon megnéztük a háromhajós premontrei bazilika és kolostor maradványait, amit még a 11-12. században építettek. Többek között Zsámbékon található a Lámpamúzeum, ahol mintegy 1200 világítóeszköz tekinthető meg. Majkon meglátogattuk a Kamalduli Remeteséget. Betekintést nyerhettünk, milyen is volt az egykori remeték élete, és bejárhattunk egy cellaházat a 17 közül, amiből 20 lett volna, csak a támogatók elfogytak, így 3 már nem tudott megépülni.

Tatán tárt karokkal várt minket a Tatai vár, illetve a varázslatosan szép Öreg-tó. Pannonhalma neve 1965-ig Győrszentmárton volt. Legnevezetesebb intézménye a Pannonhalmi Bencés Főapátság, amelynek könyvtára 440000 darab könyvet foglal magába. Ez annyit tesz, hogy ha egész életünkben mindennap elolvasnánk egy könyvet, akkor körülbelül 1100 évre lenne szükségünk ahhoz, hogy az összes könyvet elolvassuk. A gimnáziuma mai formáját 1943-ban nyerte el.

A győri püspökség őrzi Szent László hermáját, ami a Szent Korona és a Szent Jobb mellett Magyarország legjelentősebb ereklyéje. Xántus Jánosnak, Győr szülöttének köszönhető, hogy sok egzotikus állat nyilvánosság elé kerülhetett Pesten egy általa megnyitott állatkertben. Csak egy kis bepillantást tettünk Lébényen, ahol megnézhettük a Szent Jakab-templomot, amit azért díszítenek csúnya fejek, szörnyek, hogy elűzzék a gonoszakat.


A második napon Nagycenket, Fertőrákost, Fertődöt, Sopront és Sárvárt látogattuk meg. A mindössze 2000 lakossal rendelkező Nagycenken a Széchenyi-kastély pompájában gyönyörködhettünk. A fertőrákosi kőfejtő szinte megriaszt hatalmas méreteivel, egyszerűen csak bámulatos.

Fertődön az 1776-ban épült Eszterházy-kastély bűvölhetett el minket. Eszterházy Antal Rudolf, aki 81 éves, már 2004 óta a kastély lakosa. És itt hangzott el Joseph Haydn búcsúzenéje is. Sopronban, a hűség városában, meglátogattuk a Kecske-templomot, illetve körbenéztünk egy kicsit. Egyes utcák nagyon hangulatosak, és a város tele van élettel. Sárváron a sárvári fürdő habjai között lazulhattunk, ami egy nagyon jó relaxálás volt a nap végére, csak az akár, hogy rövid időt voltunk bent.

A harmadik napon Ausztriába utaztunk, hogy közelebbről is szemügyre vegyük Bécset és Melket. Bécsben, Ausztria fővárosában teljesen magával ragadott minket a schönbrunni kastély csodálatos varázsa. Amit a legérdemesebb élőben megtekinteni, mert leírhatatlanul szép és elbűvölő. Bécsben nagyon megy az élet, nyüzsgés-mozgás, turisták és sok-sok ember, hatalmas épületek, létesítmények mindenhol. Személy szerint nekem ez nagyon bejött. Melkben csak a melki apátságba nyerhettünk betekintést, de mit ne mondjak, amit ott láthattunk az egyszerűen fantasztikus volt. Amikor beléptünk a templomába nem tudtam hova nézzek, nem tudtam betelni a látvánnyal, olyan gyönyörű volt.


A negyedik napon Jákra, Szombathelyre, Kőszegre és Velemre mentünk el. Jákra csak azért ugrottunk be, hogy megnézhessük a jáki templomot, ami az 1200-as években épült, elég sötét és rideg, de pont ettől lesz a jáki templom jáki templom. Szombathely mellett is elmegy a Borostyán út, amit egykor kereskedelmi útvonalnak használtak, és itt született Szent Márton, akinek pontos születési helyén áll a Szent Márton-templom. Kőszeg gazdag múltja miatt jelentős szerepet töltött be Magyarország és Ausztria történelmében. Királyi városi címet is kapott. Egyébként nagyon otthonos és szép város. Velemen, a faluban, amit összesen 340 fő lakik, a legtisztább a levegő Magyarországon. Tüdőbeteg emberek gyakran látogatják. Tényleg felfrissítő érzés akár néhány órát is itt eltölteni. Az ötödik, egyben utolsó napon még bejártuk Herendet, Veszprémet és Martonvásárt. Herenden megtudhattuk a porcelángyártás minden csínját-bínját, és megtudhattunk jó pár érdekességet is. Például a figurák összeillesztéséhez nem használnak semmilyen különleges anyagot csak vizet, a porcelán így összeragasztja magát. A második égetés során a termékek 14%-kal összezsugorodnak. A herendi porcelán Viktória királynőnek annyira megtetszett, hogy egyből rendelt magának egy több, mint 200 darabból álló étkező szettet. Külön kérése az volt, hogy pillangók díszítsék, ez olyan népszerű lett, hogy így megalakult a Viktória minta, amely ismertetőjele nyilvánvalóan a pillangó.

Veszprém egyetemi város, a királynők városa. A hagyomány szerint 7 dombra épült, de ez az igazság szerint valószínűleg nem így történt. Sajnos sokat nem kalandoztunk Veszprémben, de jó élmény volt. A Martonvásáron lévő Brunszvik-kastélyban még Ludwig van Beethoven is megjelent, nem is egyszer, mint a Brunszvik lányok zenetanára, bár nem szeretett tanítani, de velük kivételt tett. A kastély és udvara, egyszerűen csodálatos, és mindemellett nagyon hangulatos is. Összességében ez a kirándulás nagyon tartalmas és hasznos volt számomra, sok dolgot láthattam és sok dologgal gazdagodhattam. Örök emlék marad.

Szedlák Fanni 

© 2018 Worlds Collide. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el